ایمپلنت, مقالات پربازدید

چرا ایمپلنت ؟ مزایا و عوارض جانبی ایمپلنت دندان

چرا ایمپلنت ؟ مزایا و عوارض جانبی ایمپلنت دندان چیست ؟

وقتی دندانی را از دست می‌دهیم ، روش‌های مختلفی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد ، ازجمله بریج‌های مریلند ، بریج‌های معلق ، دنچر ، اوردنچر و ایمپلنت . هر کدام از روش‌ها معایب و مزایایی دارند یا حتی ممکن است برخی روش‌ها مناسب بیمار نباشد . در واقع مهم این است که درمان مناسب با استخوان فک ، لثه و دندان‌ها انتخاب شود.

مزایای ایمپلنت دندان

1- از تحلیل استخوان فک جلوگیری ‌می‌کند

شاید بتوان گفت این یکی از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت نسبت به سایر پروتز‌های دندان است .

دندان‌ها با جویدن باعث تقویت استخوان فک می‌شوند . بعد از کشیدن دندان ، استخوان فک که حالا خالی مانده است و عامل تقویت کنندۀ خود را از دست داده است ، به شدت تمایل به تحلیل دارد . به مرور زمان استخوان فک تحلیل می‌رود . این موضوع باعث می‌شود علاوه بر لطمه به زیبایی چهره ، سال‌ها بعد مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید . ممکن است نهایتا فرد مجبور به استفاده از دنچر ، اوردنچر یا حتی ایمپلنت باشد اما این درمان‌ها نتیجۀ مطلوبی روی استخوانی که مدت‌ها قبل تحلیل رفته نخواهد داشت . بنابراین بیمار از کیفیت جویدن ناراضی خواهد بود .

با انجام به موقع ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌شود .

2- ایمپلنت دندان از تغییر چهره جلوگیری می‌کند

گفتیم بعد از کشیدن دندان ، استخوان فک به شدت تمایل به تحلیل دارد . وقتی استخوان فک تحلیل می‌رود به مرور زمان حالت فک تغییر می‌کند، ارتفاع پوزه کوتاهتر به نظر می‌رسد . چهره ساختار طبیعی و زیبایش را از دست می‌دهد .

انجام به موقع ایمپلنت دندان حالت فک و پوزه را بهبود می‌بخشد .

3- قدرت جویدن با ایمپلنت به اندازۀ دندان‌های طبیعی است

اگر ایمپلنت دندان به روش استاندار و درستی انجام شود ، امکان جویدن با ایمپلنت دندان همانند دندان طبیعی خواهد بود . منظور ازینکه می‌گوییم به روش استاندارد و درستی انجام شود این است که استخوان فک دقیق بررسی شده باشد و تمام اقدامات پیش‌نیاز از جمله پیوند استخوان یا سینوس لیفت صورت بگیرد ، بعد از موفقیت در این مرحله ، جراحی ایمپلنت انجام شود . مراحل انجام ایمپلنت باید با چکاب دقیق و در فواصل زمانی مختلفی انجام شوند .

در مرحلۀ پیوند استخوان یا سینوس لیفت اینکه استخوان فرصت کافی برای جوش خوردن و بازسازی را داشته باشد مهم است . همچنین مهم است برای پیوند استخوان روش مناسبی انتخاب شود که با وضعیت استخوان ، لثه و سینوس‌های بیمار مطابق باشد .

ساختار ایمپلنت دندان مشابه دندان‌های طبیعی است و عملکرد مشابهی دارد .

4- ایمپلنت دندان نیاز به مراقبت بیشتری ندارد

انواع بریج یا سایر پروتزها به دلیل ساختاری که دارند بیشتر در معرض عفونت و تجمع باکتری‌ها هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند . دندانپزشکان معتقدند ایمپلنت دندان دقیقا ساختاری مشابه دندان طبیعی دارد . بنابراین به اندازۀ دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارد و در معرض عفونت و تجمع باکتری‌ها نیست.

5- از کج شدن دندان‌های مجاور جلوگیری می‌کند

 بعد از کشیدن دندان ، دندان‌های مجاور به مرور زمان به سمت محل خالی کج می‌شوند و حتی جابه‌جا می‌شوند . ممکن است بین دندان‌ها فاصله ایجاد شود . برای برطرف شدن این دندان‌های به هم ریخته نیاز به ارتودنسی است و ارتودنسی بین خدمات دندانپزشکی یک درمان گران محسوب می‌شود .

با انجام به موقع ایمپلنت از کج شدن دندان‌ها جلوگیری می‌شود.

6- تکلم با ایمپلنت دندان کاملا عادی است 

ایمپلنت دندان نه تنها تکلم را ضعیف نمی‌کند بلکه قدرت تکلم را بهبود می‌بخشد .

7- ایمپلنت دندان یک روش دائمی و ثابت است

برخلاف سایر پروتز‌ها که عمر محدودی بین 5 تا 15 سال دارند ، ایمپلنت دندان یک درمان دائمی و درازمدت است . برخلاف پروتزهای متحرک ، ایمپلنت دندان ثابت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.